Jenny craig cost or alternatives

jenny craig cost

JENNY CRAIG Cost too high for some dieters

When deciding if Jenny Craig, or any other weight loss program is right for you, you need to take into consideration cost versus convenience.

THE COST OF CONVENIENCE

If you are trying to lose weight while on a budget, then a diet structured around  pre-packaged meals is not the answer for you.  Losing weight on Jenny Craig is achieved by the purchase of Jenny’s special pre-packaged entrées supplemented by additional supermarket purchases to round out your meals.

So how much does Jenny Craig cost?

Purchasing Jenny Craig food will cost you around $150 per week for their meals — even more if you choose them yourself.  However, if you order your meals on a monthly basis, Jenny Craig will offer a discount, free shipping, or a free week of food.  Customers can also choose to pick up meals at a local Jenny Craig location to save on money.

The cheapest daily menu breaks down as follows:

 

  • frosted oats cereal or cereal bar, $1.99
  • Broccoli and Cheese Potato, $4.69
  • Beef Chili with Beans, $5.29

The lowest cost of Jenny Craig for a full day’s worth of meals would be  $11.97. So, as you can see, Jenny Craig food prices aren’t exactly cheap. But how does their food taste?  The answer is, surprisingly good. Many people on the program compare the taste to the Lean Cuisine meals available for purchase at supermarkets.

Check out the current Jenny Craig price list here!

The basic Jenny Craig program is now called “Jenny-Set-Go”, a 28 day program designed to get you started on your weight loss journey.  Each day you will use a card with your meals and activities outlined on them, enabling you to lose weight almost effortlessly.  Included with this program is one-on-one counseling done in person, online, or by phone.  Upon joining, a counselor will be assigned to you to help you succeed with your weight loss goals.  He/she will show you how to meet your goals through Jenny cuisine and supermarket purchases.  Be warned, however, these consultants are not chosen for their nutritional expertise.  They are chosen, instead, according to their sales prowess and work off commission.  Jenny- set -go is $30 a month, plus the cost of food, shipping, and any additional purchases.

Click here to see a complete review of the Jenny Craig Diet

jenny craig cost

 

OTHER JENNY PLANS

Premium Success

The Jenny Premium Success plan is a year-long plan utilizing one-on-one meetings with a Jenny consultant. This plan includes everything available with Jenny-Set-Go, plus an online journal, activity tracker, menu planner, videos, and 24/7 support.  This plan also boasts incentives for helping you meet your weight loss goals.

Get started now. Click here if Jenny Craig is right for you.

Metabolic Max

The Metabolic Max program is designed for people who want to improve their overall fitness as well as lose weight.   Metabolic Max also offers savings, tools, menus, cash incentives, round-the-clock support, and more. It  adds the BodyMedia FIT armband and the BodyMedia FIT activity manager to your routine to keep you motivated and help you reach your goals. Again, like in the other Jenny Craig programs, members can take advantage of the online journal, activity planner, outstanding support, and a progress tracker to keep them pumped up and on track.

Looking for a cheaper alternative to Jenny Craig and Nutrisystem? Click here!

In closing…

By far, the biggest drawback, is the Jenny Craig cost.  You can expect to pay around $20 per day on Jenny’s cuisine.  But, if cost is not a factor for you, then the Jenny Craig program could be just what you need to lose weight and keep it off for good.

Do you want a program that is pre-packaged convenience and half the price of Jenny Craig? Click here.

 

2 Responses so far.

  1. Sasha says:

    i’m actually rlleay fit. and i say you just have to go gym or do sports. get a lot of water during the day so you dont hydrate because if you lose too much water and you dont get water in again you can hydrate. then eat lots of fruit, i like oranges they keep me active during the day. but there is also strawberries which is like a desert but make you sure you eat it without cream.if you got stairs at home walk up and down. thats what i do and my parents sometimes look at me like what are you doing lol.lift weifhts if your ready for it. start with not heavy ones and once you build up muscle get heavier ones.also run and or take the bike when you have to go somewhere eg school or shops.dance just around the house or as a sport. do also sit ups and if you cant go further then you have to stop and drink some water.make sure you to be active during the day and it is warm to get an cold shower. and also when your finish get an shower.eat normally dont change the way you eat.begin the day with kellogs slim and milk then if you get hungry only eat fruit and drink water then as lunch get two sandwiches with salad or tuna then lunch get rice and beans as desert get a smoothie nothing else. lower the fat except for sometimes you can eat cheese as that contains calcium and you need calcium to have healthy bones and teeth. choose as fruit oranges. well i do because that contains vitamin C and that keeps you healthy and active so you dont get ill when you are working out/got more questions you can ask megud luck =]

    • expert says:

      Thanks for your comment. Well i am happy for you that you are fit by doing exercises and eating healthy and drinking well.
      That’s why i created this website, to make people aware that living a good life starts by getting energy and feeling good.
      Sports alone is not enough. You need to combine this with good healthy food and lowering the calories a bit (if you are on the fat side).
      The diets explained here in combination with sports will get others to a level where they feel great about their body and the energy that comes with it.
      Thanks for the tips.I appreciate it.
      Hope to see you back soon on this website.

Leave a Reply